Zapewniamy, że nie tylko Wam jako pierwsze kojarzy się z rodzajem głodówki podczas, której pijemy tylko samą wodę – nic bardziej mylnego. 

Japońska dieta wodna jest rodzajem rytuału mówiącego nam o tym kiedy i jak powinniśmy pić wodę. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nawodnienie jest kluczem do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia – w końcu człowiek, aż w 60% składa się właśnie z wody! 

Wydawać by się mogło, że wystarczy jedynie pić, jednak wg zasad japońskiej diety wodnej picie wody jest sztuką, w której obowiązują zasady. 

W poniższym poście przedstawimy Wam, na czym polega dieta wodna, jakiego planu należy trzymać oraz ocenimy czy faktycznie wdrożenie zasad przyniesie nam korzyści zdrowotne. Tak więc sprawdźmy! 

Japońska dieta wodna – zasady

 • dzień rozpoczynamy od wypicia na czczo 250 ml wody, są źródła, które podają, że może być jej nawet 600 ml jednak najczęstszym wskazaniem jest właśnie szklanka wody – możemy dodać do niej cytrynę lub miętę – śniadanie spożywamy dopiero 45 minut później 
 • Do posiłków nie pijemy wody 
 • Po kolejną porcję wody sięgamy dopiero 1,5 godziny po spożyciu posiłku
 • 45 minut przed posiłkiem ponownie sięgamy po szklankę wody 
 • Po ostatnią porcję sięgamy na 30 minut przed snem 

Czy wprowadzenie powyższych reguł faktycznie może być złotym sposobem na zachowanie zdrowia i urody?

Przejdź do panelu zamówień

Woda w naszym organizmie spełnia szereg ważnych funkcji:

 • jest niezbędna w procesie trawienia
 • reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową
 • bierze udział w transporcie oraz wchłanianiu witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych
 • pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn 
 • jest składnikiem narządów, tkanek i płynów ustrojowych
 • odpowiada za nawilżenie gałki ocznej, błon śluzowych czy stawów

I tak moglibyśmy wymieniać…

Jak sami widzicie, woda w naszym organizmie jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dbanie o odpowiednie nawodnienie, o czym niestety wielu z Was zapomina, zdecydowanie przyczynia się do poprawy pracy organizmu, a także pozytywnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. Jednak nie ze wszystkimi założeniami możemy się zgodzić.

“ Do posiłków nie pijemy wody” – nie możemy zapomnieć o tym, że trawienie odbywa się właśnie w środowisku wodnym, a enzymy oraz sole żółciowe potrzebują jej, by prawidłowo działać. Gdyby spożywanie wody podczas posiłku powodowało pogorszenie trawienia, zupy byłyby najbardziej ciężkostrawnym daniem, a jest wręcz odwrotnie 🙂

Nie ma także dowodów na to, że Japońska dieta wodna wykazuje lecznicze działanie na różnego rodzaju choroby i schorzenia. Oczywiście jak pokazaliśmy powyżej, woda ma ogromne znaczenie w prawidłowej pracy naszego organizmu, jednak nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że to właśnie zasady Japońskiej diety wodnej wykazują działanie uzdrawiające.

Ile wody dziennie powinniśmy wypijać?

Zapotrzebowanie na wodę jest zmienne i zależy od wielu czynników takich jak wiek, masa ciała, aktywność fizyczna czy temperatura otoczenia. Według norm ustanowionych przez Instytut Żywności i Żywienia ilość wody pochodząca z napojów oraz produktów spożywczych dla kobiet wynosi 2 litry dziennie, zwiększa się w ciąży do 2,3l, a w okresie laktacji do 2,7l, dla mężczyzn norma ustalona jest na poziomie 2,5l. 

Dokładniejsze zalecenia zostały ustalone przez Światową Organizację Zdrowia – przyjmuje się, że należy pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. 

Pamiętajmy, aby wodę pić często, małymi łykami przez cały dzień, aby nie obciążać naszego układu pokarmowego.

A co się dzieje kiedy wody wypijamy za mało?

Jak już wiecie z tego artykułu, picie wody jest niezwykle ważne. Nasz organizm nie posiada zdolności pozwalających mu na magazynowanie wody, dlatego sami musimy zadbać o to, aby dostarczać ją w odpowiedniej ilości.

Do charakterystycznych objawów odwodnienia możemy zaliczyć: 

 • osłabienie koncentracji
 • ból głowy
 • senność 
 • nudności, wymioty
 • zaparcia
 • zaburzenia rytmu serca
 • uczucie gorąca

Pamiętajmy o tym, że nie tylko niedobór wody stwarza zagrożenie dla naszego organizmu. Wypicie dużej ilości wody w krótkim czasie może spowodować wystąpienie hiponatremii czyli obniżenie poziomu sodu we krwi. 

Czy Japońska dieta woda pomaga schudnąć?

Nie możemy zaprzeczyć, że wypijanie odpowiedniej ilości wody może mieć korzystny efekt podczas redukcji wagi. Prawidłowy poziom nawodnienia nie tylko zmniejsza uczucie głodu czy pozwala na dłuższe uczucie sytości. Jednak niezależnie od tego czy szklankę wody wypijemy przed czy po posiłku, pamiętajmy o tym, że zdrowa dieta połączona z odpowiednim nawodnieniem organizmu i aktywnym stylem życia da nam świetne rezultaty i pomoże w utracie zbędnych kilogramów.

Podsumowując

Nie mówimy zdecydowanego nie, osobiście uważamy, że ten rytuał może okazać się pomocny w wyrobieniu nawyku regularnego picia wody. To czy przyjmiemy zasadę wypijania szklanki wody co godzinę, zainstalujemy aplikację przypominającą nam o piciu wody, przyjmiemy ilość 8 szklanek dziennie czy zastosujemy reguły japońskiej diety wodnej, nie będzie miało aż tak wielkiego znaczenia, jeżeli finalnym efektem będzie picie odpowiedniej ilości wody.

Pamiętajmy tylko o tym, że nie jest to dieta cud, a podstawą naszego zdrowia powinien być zdrowy jadłospis.

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem okazały się butelki z zainstalowanym filtrem, dzięki czemu wodę mam zawsze przy sobie, a dodatkowo wiem, że nie przyczyniam się to produkcji plastiku. Jeżeli wypijanie odpowiedniej ilości wody nadal stanowi dla Was problem, serdecznie zapraszamy do kontaktu, a wspólnie postaramy się znaleźć idealne rozwiązanie 🙂

Przejdź do panelu zamówień