Sirtuiny – czym są i dlaczego warto spróbować diety SIRT?

 Sirt to dieta pudełkowa, która swoją popularność zawdzięcza niesamowitej metamorfozie Adele. Jej głównym założeniem jest aktywacja sirtuin – białek enzymatycznych mających zdolność wyciszania określonych genów tzw. genów starzenia, decydujących o długości i jakości życia. 

Właściwości sirtuin

Surtuiny wspierają redukcję stresu oksydacyjnego, spowalnianie procesów starzenia, a także ograniczają stany zapalne. Aktywacja sirtuin nie tylko pomaga utracić nadmierną masę ciała, ale także jest doskonałym wsparciem do profilaktyki cukrzycy typu II czy chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona).

Korzyści płynące ze stosowania diety SIRT

Dieta Adele nie tylko pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale ma też właściwości prozdrowotne – odmładza organizm, wspiera układ krążenia, reguluje poziom insuliny i glukozy oraz przyspiesza metabolizm dzięki spożyciu prozdrowotnych produktów zawierających aktywatory sirtuin. Są to witaminowe koktajle i zielone soki, będące prawdziwą bombą naturalnych przeciwutleniaczy i polifenoli. 

Fazy i etapy diety SIRT

 W diecie sirtfood wyróżnia się 2 fazy i każda z nich ma 2 etapy. Do tych zaleceń z łatwością możemy się dostosować poprzez zastosowanie cateringu dietetycznego oferującego dietę sirtfood. Autorzy diety sirtfood zalecają, aby 1 fazę powtarzać co jakiś czas – co kilka tygodni lub miesięcy, szczególnie w sytuacji, gdy nadal zmagamy się z nadmierną masą ciała.

FAZA 1 DIETY SIRTFOOD

ETAP 1
– dietę sirtfood zaczynamy od tego etapu. Obejmuje on pierwsze 3 dni naszej diety i zawiera najmniejszą liczbę kilokalorii.
Czas trwania: dzień 1 – 3
Kaloryczność: maksymalnie 1000 kcal dziennie
Posiłki w ciągu dnia: 3 koktajle sirtuinowe i 1 posiłek stały

ETAP 2
– w 4. dniu stosowania diety sirtfood rozpoczynamy drugi etap, który jest znacznie bardziej zbliżony do normalnej diety. Znajdziemy w nim już 2 stałe posiłki i nieco więcej kalorii.
Czas trwania: dzień 4 – 7
Kaloryczność: maksymalnie 1500 kcal dziennie
Posiłki w ciągu dnia: 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki stałe

 

FAZA 2 DIETY SIRTFOOD

ETAP 1
– po zakończeniu 7-dniowej pierwszej fazy diety sirtfood czas na kontynuację sirtuinowego jadłospisu z nowymi zasadami, które są znacznie mniej restrykcyjne.
Czas trwania: dzień 8 – 21
Kaloryczność: brak wytycznych
Posiłki w ciągu dnia: 1 koktajl sirtuinowy i 3 posiłki stałe (opcjonalnie 1-2 przekąski)

ETAP 2
– gdy mijają 3 tygodnie stosowania diety sirtfood, czas na kolejny etap. Nie różni się on znacząco od poprzedniego, ale jednocześnie może być dużo bardziej elastyczny i dopasowany do naszych potrzeb. Liczba posiłków może być taka, jaka najbardziej nam odpowiada, a kaloryczność powinniśmy ustalić zgodnie z naszymi celami dietetycznymi. Nadal zaleca się stosowanie posiłków opartych głównie na produktach sirtuinowych i picie koktajlu sirtuinowego.
Czas trwania: rozpoczęcie po 21 dniu diety i stosowanie przez dowolny okres
Kaloryczność: brak wytycznych
Posiłki w ciągu dnia: brak wytycznych – zaleca się stosowanie koktajlu i posiłków na bazie produktów sirtuinowych