Catering dietetyczny a źródła białka – jogurt z krainy żywiołów, czyli Skyr

Islandia to nieco tajemniczy, wyspiarski kraj pełen lodowców, wulkanów, wodospadów i gejzerów. Mimo nieokiełznanej przyrody miejsce to zamieszkiwane jest przez życzliwych ludzi, a na łąkach spotkać można jedyne w swoim rodzaju konie – islandery, wytrzymałe psy pasterskie i owce. Ich mleko pierwotnie stanowiło główny składnik jogurtu znanego szerzej pod nazwą skyr, wykorzystywany jako źródła białka przez nasz catering dietetyczny.

Catering dietetyczny – od sera do jogurtu

Oryginalny skyr był tak naprawdę kwaśnym, kruchym serem. Bardzo przypominał znany w naszej szerokości geograficznej twaróg lub bliskowschodni labneh. Setki lat wytwarzano go w sposób rzemieślniczy. Praco- i czasochłonność takiego procesu przestała jednak przystawać do postępującej w szybkim tempie urbanizacji. Z czasem mleko owcze, które jest mało wygodne w masowej produkcji zastąpiono chudym mlekiem krowim. Klasyczne metody wyrobu natomiast – nowocześniejszymi technologicznie. Dziś skyr swoją konsystencją i porowatą strukturą bardziej przypomina jogurt typu greckiego. Jogurt typu islandzkiego to całe wieki tradycji. Niegdyś stanowił element diety tamtejszych rolników, by tysiąc lat później zyskać uznanie w innych, odległych zakątkach globu. Teraz również my możemy włączyć do swojego menu ten przysmak wikingów, często nawet nie ruszając się z domu. Bez problemu znajdziemy go w posiłkach serwowanych na dowóz przez profesjonalny catering dietetyczny

Skład, zastosowanie i właściwości

Obecny w sklepach skyr zawiera bardzo mało tłuszczu (ok. 0,2%) i pokaźną ilość białka (ok. 12%). Czyni go to niezwykle użytecznym zarówno z perspektywy sportowców walczących o medale, jak i rekreacyjnych bywalców siłowni. Odpowiednio wysokie spożycie pełnowartościowych protein z dopasowanym do indywidualnych możliwości treningiem siłowym to idealne połączenie. Będzie ono miało zbawienny wpływ na siłę i masę mięśniową, zdrowie kości oraz sprawność fizyczną. Skyr to niskokaloryczna, bardzo sycąca przekąska. Jest to świetne źródło niezbędnych aminokwasów pochodzących z kazeiny i białek serwatkowych. Jednocześnie warto podkreślić, że jest praktycznie pozbawiony cukru mlecznego. Dzięki temu zwykle dobrze reagują na niego osoby z łagodną nietolerancją laktozy. Zawdzięczamy to głównie obecności i dobroczynnemu działaniu bakterii fermentacji mlekowej. Oprócz podstawowych makroskładników jogurt typu islandzkiego dostarcza również witamin z grupy B (tiamina i ryboflawina) oraz pierwiastków takich jak wapń, fosfor, potas, selen i cynk. 

Super-produkt o wielu etykietach

Dawno, dawno temu skyr przechowywano miesiącami w beczkach. Następnie starannie wydzieloną porcję mieszano z wodą lub mlekiem i innymi dodatkami, żeby choć trochę uprzyjemnić sobie konsumpcję. Teraz komercyjnie dostępne jogurty typu islandzkiego znacznie się różnią od jego pierwotnej wersji. Mamy tu cały segment produktów o konsystencji gęstej i płynnej (tj. jogurty pitne). Wśród nich wyróżniamy opcje nieowocowe (np. waniliowe) i ze wsadami owocowymi. Szczególnie polecane są warianty naturalne, bez dodatku cukru. Z jednej strony nawiązują one do oryginalnych receptur, a z drugiej świetnie wkomponowują się w nowy trend tzw. czystej etykiety (ang. clean label). To słuszna idea, która przyświeca działalności Smooth Catering – catering dietetyczny. Islandia od lat zajmuje miejsce w czołówce najzdrowszych krajów na świecie. Tajemnica z pewnością nie tkwi wyłącznie w tamtejszych wyrobach mleczarskich. Nie zmienia to jednak faktu, że regularne korzystanie z tego konkretnego elementu diety nordyckiej, również w ramach diety pudełkowej, może przynieść wiele pozytywnych skutków.

 

 

Bibliografia:

Bagheri, R., Moghadam, B. H., Candow, D. G., Elliott, B. T., Wong, A., Ashtary-Larky, D., … & Rashidlamir, A. (2021). Effects of Icelandic yogurt consumption and resistance training in healthy untrained older males. British Journal of Nutrition, 1-26.

Gudmundsson, G., & Kristbergsson, K. (2016). Modernization of Skyr processing: Icelandic acid-curd soft cheese. In Modernization of Traditional Food Processes and Products (pp. 45-53). Springer, Boston, MA. 

Reykdal, O., Rabieh, S., Steingrimsdottir, L., & Gunnlaugsdottir, H. (2011). Minerals and trace elements in Icelandic dairy products and meat. Journal of Food Composition and Analysis24(7), 980-986. 

Żuchowski, J., Kiraga, A., & Kowalska, M. (2019). Ocena wyrobów typu islandzkiego w kontekście jakości żywności®. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego.