Superfoods – czym są i dlaczego warto włączać je w cateringu dietetycznym?

Jedzenie nie powinno sprawiać nam wyłącznie przyjemności, ale przede wszystkim odżywiać, a nawet uzdrawiać nasz organizm. Tak właśnie dzieje się, gdy do codziennej diety włączymy superfoods, czyli super żywność, która posiada niesamowite właściwości zdrowotne, tak ważne w cateringu dietetycznym. Jak dokładnie działają na nasz organizm? Zapraszamy do naszego krótkiego wpisu na ten temat.

Superfoods, a ich definicja

Super żywność to naturalne, nieprzetworzone produkty, najczęściej pochodzenia roślinnego. W związku z tym są one dużo bogatsze w składniki odżywcze, witaminy i minerały, niż inne tego typu pożywienie. Charakteryzują się mocą zdrowotnych komponentów znajdujących się w małej ilości. Przykładem są np. nasiona chia, częsty składnik dań Smooth Catering – catering dietetyczny. Już kilka ziarenek dostarcza nam mnóstwa kwasów omega-3 i 6[1]. Ich objętość zwiększa się w kontakcie z wodą lub mlekiem, zatem dodatkowo nas również nasycają.

Podobnie jest w przypadku spiruliny, czyli sproszkowanej algi, która istotnie jest popularnym superfood. Zawiera ona w swoim składzie oprócz łatwo przyswajalnego białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, a co najważniejsze chlorofil. Dlatego jest to jedna z najsilniejszych substancji detoksykujących[2] nasz organizm.

Rodzaje superfoods i wykorzystanie

Oprócz nasion chia i spiruliny jako catering dietetyczny dodajemy do posiłków również taką super żywność jak nasiona konopi oraz orzechy. Te pierwsze cechują się dużą ilością białka, błonnika i kwasów omega 3 i 6[3], które bezsprzecznie są potrzebne naszemu organizmowi. Tak jak w przypadku nasion szałwii hiszpańskiej (chia), wystarczy niewielka ilość, by sprawić, że ulubiona potrawa będzie jeszcze bardziej odżywcza.

Orzechy, szczególnie te najzdrowsze, czyli makadamia i nerkowce, także sprawiają, że nasze dania są zdrowsze. Godnym uwagi jest fakt, że za sprawą tłuszczy automatycznie obniża się indeks glikemiczny posiłku. Bez wątpienia dzięki nim nie dochodzi do nagłych skoków poziomu glukozy we krwi, a trzustka nie jest tak eksploatowana. Te same działanie badacze zauważyli przy włączaniu oliwy z oliwek[4], na której oparta jest nasza dieta pudełkowa. Superfoods to także zielone liście, ryby, jogurty i pełnoziarniste pieczywo, czyli podstawy w naszym jadłospisie Smooth Catering.

Wnioskując, superfoods dodawane do codziennych posiłków są w stanie przy niewielkiej zmianie smaku i konsystencji znacznie podnieść wartość odżywczą dań.

[1] https://ktomalek.pl/blog/nasiona-chia-5-korzysci-dla-twojego-zdrowia/w-179

[2] https://www.healthline.com/health/liquid-chlorophyll-benefits-risks

[3] https://www.medicalnewstoday.com/articles/323037#nutritional-benefits

[4] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/glycemic-index-diet/art-20048478